Hannah Cowie
More ideas from Hannah
Estimation. If you have $25, how many sandwiches could you buy?  If 3 people want 8 pack nuggets and 4 people want sandwiches, do you have enough money?  If not, how much more money would you need to fill your order?

ChickFilA Menu Money Math + Worksheets: Chick Fil A restaurant menu + 3 worksheets. Worksheets include matching menu items with prices, adding menu items and making change.

A fun assessment to see if students understand what images are examples of…

A fun assessment to see if students understand what images are examples of simple machines (pulleys, ramps/inclined planes, screws, levers and wedges.) Have students cut out the dotted lines surrounding the pictures and then glue each picture under